Seç Birini - Canın Sıkılıyorsa Tam Yerine Geldin

Slider[Style1]

Style2

Style3[OneLeft]

Style3[OneRight]

Style5

apple, logo, tarihi, gelişimApple logosunun neden elma olduğunu, 1976'da ki halinden bugüne nasıl geldiğini hiç merak ettiniz mi? İlk Apple logosu, 1976'da Ronald Wayne tarafından tasarlandı. Logo, Isaac Newton un ağaç...

Apple logosunun nasıl meydana geldiğini hiç merak ettiniz mi? İlk Apple logosu, 1976'da Ronald Wayne tarafından tasarlandı. Logo, Isaac Newton'un ağaç altında otururken kafasına doğru sarkan bir elmayı tasvir ediyordu.
apple

Gökkuşağı Logosu (1976-1998)

Yukarıda gördüğünüz ilk logo, sadece bir yıl kullanımda kaldı. Steve Jobs'ın dünyaca ünlü grafik tasarımcısı Rob Janoff'u daha modern bir logo tasarlamak üzere görevlendirmesiyle şimdiye kadarki en simgesel şirket logolarından bir tanesi ortaya çıktı.

Janoff'a göre elmadaki ısırık, onu bir domatesten ayırmak içindi. Bu arada 1970'lerde kurumsal tasarımın çok daha basit olduğunu söyleyelim. Bugünlerde büyük şirketler, logolarını tekrar tasarlamak için milyon dolarlar harcayabiliyorlar.

Çok renkli Apple logosu, Steve Jobs'ın Apple 1997'deki dönüşüne dek 22 yıl kullanıldı. Yeni logoda renkli çizgiler kaldırılmış ve daha modern, farklı renklerde, tek renkli bir logo ortaya çıkarılmıştı. Ancak logonun şekli, 33 senedir aynı kaldı.
gökkuşagı logosu

Tek Renkli Logo 1998-Bugün


Jobs, 1997'de Apple'a döndüğünde şirket para kaybı yaşıyordu. Jobs ise her zaman birşeyleri değiştirmeyi seviyordu ve Apple logo'sunun bir avantaj haline getirilebileceğini düşündü. Daha büyük logolarla deneyler yapıldı.

Ancak gökkuşağı renklerindeki büyük bir Apple logosunu bir iMac üzerine yerleştirmek, pek hoş bir görüntü ortaya çıkarmayabilirdi (örnek olarak aşağıdaki canlandırmaya bakabilirsiniz). Nispeten küçük bir gökkuşağı renkli Apple logosu kullanmak yerine, her üründe daha büyük, tek renkli logolar kullanılmaya başlandı. 1998'de başlayan bu trend, bugüne kadar sürdü.

Gökkuşağı renklerindeki büyük bir logonun kullanılması, pek hoş görünmeyebilirdi...Zeynel A. Öztürk

Engin Yıldız Hakkında

23 yaşındayım.Aksaray Üniversitesinde İnşaat mühendisliğini okudum.İş ararken sırf sıkıntıdan bir blog olusturdum aslında yazmayla alakam yoktur bi ihtimal bi kac kişi girer yazılarımı okur diye actım. Kısaca kendimi anlatmak istersem yüzmeye aşık, evden pek çıkmayan ilerde kendi işini kurmak isteyen sıradan sizin gibi biriyim...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


Top